Aile Dizimi

Alman Psikoterapist Bert Hellinger’in geliştirdiği Aile Dizimi (Familien Aufsellung) terapi yöntemi, 90’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmış ve son yıllarda da Türkiye’de yaygınlaşarak terapi alanında kullanılmaya başlamıştır.

Devamını Oku

Aile Dizimi Nedir?

Aile dizimi terapisi kuşaklar boyu birbirine görünmez bir bağla akan travmaların ve enerjilerin çözümlenmesi ve dönüştürülmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Aile dizimi yöntemi çağlar ve kuşaklar öncesi yaşanan tecrübelerin tüm insanlığın DNA’sına kazındığı görüşüne dayanarak kolektif bilinç kuramını da temel alır. Sadece ailelerin değil, kitlelerin yaşadığı göçler, savaşlar ve soykırımlar gibi olaylar da toplumların ve bireylerin enerji sistemlerini olumsuz etkiler.

Bu yönteme göre nesiller öncesinde aile üyelerinin yaşadığı “ağır travmalar” bir anlamda kader olarak bizlere atalarımızdan miras olarak kalmaktadır. Aile içinde zamanında çözümlenmemiş, rededilmiş, sır olarak saklanmış her duygu, olay ve blokaj bir sonraki kuşak tarafından bilinçsizce farkında olmadan üstlenilir. Kuşaklar arasında yaşanan kör bir sevgiye dayalı bu bilinç dışı aktarım, kişinin hayatının çeşitli alanlarında kilitlenmeler, aidiyetsizlikler yaşamasına sebep olur. Bu bilgiyi “Dede erik çalmış torununun dişi kamaşmış” sözüyle de pekiştirebiliriz.

Bu kilitlenmelerin sebebi geçmişte aile büyüklerinin yaşadığı;

 • İntihar,
 • Cinayet,
 • Haksızlık,
 • Aile dışına itilme,
 • Anne baba rollerinde uygunsuzluk,
 • Çeşitli bağımlılıklar (alkol, sigara),
 • Zulüm etmek, zulme uğramak, tecavüz, taciz,
 • Terk etme, aldatma,
 • Boşanma, ayrılma,
 • Evlatlık edinme- verme,
 • İlk aşklar veya evlilikler, o ilişkilerden olan çocuklar,
 • Düşük, çocuk aldırma, ölü doğum, doğuştan gelen sakatlıklar vb. olabilir.

Psikolojik rahatsızlıkların önemli bir kısmına, hatta belki de çoğunluğuna bu sorunlar sebep olmaktadır.

Mesela geçmişte yaşanan cinayet ve şiddet olayları aile üyelerine psikoz rahatsızlıklar ya da şizofreni gibi aktarımlara sebep olabilir. Partner ilişkilerindeki çözümsüzlüklerin nedeni hiç tanınmayan bir aile büyüğünün yaşadığı veya yaşattığı ilişkisel bir duygusal travma olabilir. Ya da dedenizin hiç kavuşamadığı bir aşk hikayesi sizinde kavuşulamayan aşklar yaşamanıza sebep olabilir. Kollektif vicdan; aileden hiçbir üyenin dışlanmasına, haksızlığa uğramasına, mağduriyet yaşamasına izin vermez eğer ailede rededilen ilişkiler, küslükler varsa bir sonraki nesillerde ailelerde sebebi bilinmeyen sevgisizlik, kabul görmeme ve ait olamama duyguları yaşanabilir.

Aile Dizimi terapisi “bireysel terapi” ya da “grup terapisi” şeklinde gerçekleştirilebilir. Terapi sırasında terapist kişileri çözüme zorlamadan, terapi yöntemine uygun bir şekilde, kişinin bilinçaltına kayıtlı olan aile resmini ortaya koyarak başlar. Danışanın iç resmi görebilmesi sağlanır ve adım adım değiştirilip, pozitif alana yönlendirilir. Böylelikle aile ruhu özgürleşerek kendine özgü ruhun derin hareketleriyle akmaya başlar ve kişinin kabulünde sorun, hastalık ya da problem olarak görülen durum çözülür.

Aile Dizimi Seansı & Aile Dizimi Açtırmak

Aile dizimi, soy ağacınızdaki ağır yaşanmışlıkların farkına varmanızı, kendinizi o insanların yerine koyarak davranışlarının altında yatan nedeni ve neler hissettiklerini daha iyi görmenizi sağlar. O insanların neler yaşadıklarını farkettiğinizde, yüreğinizin derinliklerinde o olaya  ait olan acı, heyecan gibi duygular yaşanır ve bu duyguların yaşanmasıyla geçmişe ait olan ve yarım kalan süreç tamamlanır, enerji rahatlar ve ruh özgür kalır.

Aile dizimi yaptıranlardadönüşüm, o andan itibaren başlayarak maksimum 3 ay ile 6 ay içinde çözümlenerek kişinin kabul ve idrakiyle 1 yıla kadar süreç içinde tamamlanır.

 

Aile dizimi Faydaları Nelerdir?

 Aile Dizimi; hastalıklar, depresyon, endişe, korku, mutsuzluk, bağımlılıklar, yalnızlık, para, iş alanlarındaki sorunlar, ilişki düzlemleri, tekrar eden olaylar ve döngüler gibi olumsuz yaşam unsurlarında kişilerin içsel dinamiklerinde dönüştürücü rol oynayarak daha mutlu ve huzurlu bir hayata geçmemize olanak sağlar.

 

Bert Hellinger Kimdir ve Aile Dizimi Terapisinin Tarihçesi Nedir?

 1925 doğumlu felsefe, teoloji ve pedogoji eğitimi almış bir terapist olan Bert Hellinger 16 yıl boyunca Afrika’ya katolik misyoneri olarak giderek Güney Afrika’da Zulu’larla birlikte yaşamıştır. Geliştirdiği terapide Şaman inançlarına bağlı yaşayan Zulu’ların, ateş başında toplanarak, sorunlarının çözümüne yönelik yaptıkları törenlerde atalarının ruhlarını onurlandırmanın ve onlara duyulan saygının iyileştirici gücünü temel almıştır.

Hellinger, 1970’li yılların başında misyonuna veda ederek psikoterapiye yönelmek üzere Avrupa’ya dönmüş ve Viyana’da psikanaliz eğitimi alarak ardından Amerika’da Arthur Janov’dan primer terapi eğitimi almıştır. Bu dönem, “Aile Dizimleri” açısından bir dönüm noktası oluşturmuştur.

Çalışmalarında çözüme gidebilmek için hikayeler, mitoslar, roman, çizgi roman ve filmler kullanan Hellinger’in öykücü yanı önemli bir rol oynamıştır. Amerika’da geçirdiği sürede Milton Erickson’ın öğrencilerinden Jeffrey Zeig, Stephan Lankton ve diğerlerinden beden dilini en ince düzeyde izlemeyi ve değerlendirmeyi öğrenen Hellinger’in, terapi akımlarının önde gelen isimleriyle sürdürdüğü çalışmalar ve yoğun uygulamalar, “Aile Dizimi” ya da “Fenomenolojik-Sistemik Aile Terapisi” olarak bilinen kendi senteziyle sonuçlanmıştır.

Son yıllarda çalışmaları, bu biçimlerin ötesinde “Ruh ve Zihnin Derin Hareketleri” olarak adlandırdığı terapi şekline dönüşmüştür.

Günümüzde Almanya’da devlet tarafından kabul edilen bir terapi yöntemidir ve hızla tüm dünyaya ve psikoloji alanına yayılmaktadır.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bütün dünyada saygın bir yeri olan Hellinger’in Türkçe de yayımlanan “Sevgi Düzenleri”, “Kabul Etmenin Özgürlüğü”, “Sevginin Saklı Simetrisi” ve “Yardım Etmenin Düzenleri” adlı kitapları bulunuyor.

Aile Dizimi Terapisinde Terapistin Rolü Nedir?

Terapist burada kişiyi adım adım çözüme getirecek doğru noktaları, enerjileri ve çözümleyici kilit cümleleri kuran kişidir. Çözüm kişinin kabulündedir.

Terapistin psikoloji ve travmaların çözümünde güvenilir ve eğitimli olması önemlidir.

Three Dose

Bilinçaltının aynı anda üç farklı enerji ile bir olup anda dönüşümü!

Tarot Koçluk

Detaylar

Kuantum Dokunuş

Detaylar

Yaşam Koçluğu

Detaylar

Hipnoz

Detaylar

Aile Danışmanlığı

Detaylar

Access Bars

Detaylar

Bioenerji

Detaylar

Rasheeba

Detaylar

Kundalini

Detaylar

SİZ İSTERSENİZ OLUR!

Değişmek, dönüşmek ve dönüştürmek elimizde...